Yükleniyor...

HOŞGELDİNİZ

HOŞGELDİNİZ

img

Değerli psikodrama dostları ve ilgilileri, 

Sayfamıza hoş geldiniz. Enstitümüzün oluşum ve yol alış sürecine birlikte göz atmaya davet ediyorum: 

Ülkemiz, psikodramayla 20 Eylül 1958’de Çapa Psikiyatri Kliniğinde Moreno’nun, psikodrama üzerine verdiği bir konferansla tanışmıştır. 

1975 yılında Dr. Abdülkadir Özbek hocamız ve arkadaşları tarafından A.Ü. Tıp Fakültesinde, Grup Psikoterapileri Kongresi başlatılıncaya kadar büyük ölçüde sessizlik dönemi yaşanmıştır. 1984 yılında Grup Psikoterapileri Derneği kurulmuştur. Daha sonra gerekli koşullar sağlandığında Türkiye Grup Psikoterapileri Derneği olmuş ve IAGP’e (International Association of Group Psychotherapies) üyeliği gerçekleşmiştir. 

1984 yılında, kongremiz Bergama Asklepion’a taşınarak, ülkemizde ve dünyada özgünlüğü ile de önemli yerini almış ve her yıl Mayıs sonunda devam etmektedir. Aynı yıl, Abdülkadir Özbek hocamız, Ankara’da başlattığı eğitim grubunun ardından, insanı hayran bırakan enerjisiyle, İstanbul, İzmir ve Bursa’da da eğitim grupları açarak psikodrama eğitimini ülkemizde yaygınlaştırmayı sürdürmüştür. 

Ankara, İstanbul ve İzmir’de çalışmakta olan eğitim birimleri, Psikodrama Eğitim Birliğini oluşturmuştur. 1995 yılında Bergama Grup Psikoterapileri Sempozyumu Genel Kurulunda, bu birliğin adı oy birliği ile Dr. Abdülkadir Özbek Psikodrama Enstitüsü olarak belirlenmiştir.

13. Haziran. 2000 yılında Abdülkadir Özbek hocamızı kaybetmemizden sonra İnci Doğaner arkadaşımız, Enstitü Başkanı olarak seçilmiştir. Bu dönemde pek çok önemli adımdan bazıları 2001 yılında, Enstitümüzün mali işlerini de içerecek Dr. Abdülkadir Özbek Psikodrama Eğitim Organizasyon limited şirketinin kurulması ve şirket olarak FEPTO (Federation of Europian Psychodrama Training Organizations)’ya üyeliğimizin gerçekleşmesidir. 

2008 yılında, İnci Doğaner ile rol değiştirmemizden bu yana yol alışımızdaki bazı adımlarımız: 1994 yılında Psikoterapi ve Grup Psikoterapileri Derneği adıyla kurulmuş olan, İstanbul Psikodrama ve Grup Psikoterapileri Derneği ile daha sonra kurduğumuz dört derneğimizin (2009 yılında İzmir ve Ankara Psikodrama Derneklerini, 2014 yılında Denizli Psikodrama Derneğini ve son olarak da 2015 yılında Abdülkadir Özbek Psikodrama Derneğini) bir araya gelerek 8. Mart.2016’da ise Psikodrama Dernekleri Federasyonunu kurmuş olmamızdır. Bundan sonraki yol alışımızda Enstitü ve Federasyonumuz birlikte yol alacaktır. 

2012 yılından bu yana Enstitümüz eğicilerinin editörlüğünde, çoğunluğu enstitümüz eğitici ve öğrencilerinin çevirdiği sekiz kitabı ve Psikodrama Terimleri Sözlüğünü dilimize kazandırmış olduk. 

2007 yılından bu yana İstanbul’da, 2009 yılından bu yana Ankara’da, 2016 yılında İzmir’de ‘Psikodrama Günleri’ gerçekleşmektedir. 

Enstitümüzün desteği ile Kuzey Kıbrıs’ta başlatılan eğitim grubu mezunlarını vermeye başlamış ve özerk yapılanmasını sürdürmektedir. 

Geleneksel kalıpları aşarak farklı meslek gruplarını da bir araya getiren eğilimi, kurumsal yapımızdaki zenginliğin temelini oluşturmaktadır. 

Psikodrama tedavi edici işlevinin yanı sıra, başarı ile mezun olan psikodramatistlerimiz aracılığıyla da, toplum hizmetinde binlerce insana ulaşmaktadır. 

Hocamızın ülkemizi bir baştan bir başa kucaklayan yaşam serüveninde, bilgeliği, mütevaziliği ve adamışlığını, onun mirası olarak, içimize sindirdiğimizi umuyor, sadece onun bize öğrettiği tekniklerle değil aynı zamanda değerler sistemiyle de sürdürmemizin bunca emeğe ödememiz gereken bir vefa borcu olduğunu düşünüyorum. 

Gereksindiğimizde rol değişimi yaparak ve zamanı geldiğinde bayrağı yeni ve daha genç psikodramacılara bırakmaya hazırlanarak bugünleri kurmaktayız. 

Yüreğin önünde ki, zaman, mekân ve aklın sınırlarını aşarak, insan olmanın temel var oluşuna bizi götüren ‘PSİKODRAMA’ yol arkadaşlıklarımızın çoğalarak sürmesini dileriz. 

DR. Abdülkadir Özbek Psikodrama Enstitüsü Başkanı 
Bircan Kırlangıç Şimşek